SÁDROKARTONY MATĚJŮ
Domů |   S námi   |   Produkty a rady   |  Reference   |   Ceník  |   Odkazy   |   Kontakt
                                       DRŽÍME SLOVO...
Last Update: červenec, 2013
Designed by Mateju
Copyright © 2011 by "Mateju"   •   All Rights reserved   •   E-Mail: sadrokartony@mateju.eu
Bydlení blíž k slunci
Články z českého internetu
Podkrovní byt může splňovat veškeré požadavky na účelný a zároveň útulný domov
  Podkroví si v mysli často spojujeme s romantikou tajemných půd, kde jsme si hráli jako děti. Jejich zvláštní atmosféra, zákoutí i nedostatek denního světla vyvolávaly atmosféru, která byla nabitá tajemstvím a záhadami. Když nám bylo smutno a chtěli jsme být sami, rádi jsme na půdu utíkali před celým světem.
Teď se na půdy můžeme vracet jako do svéprávných obytných prostor. Poslední dobou totiž roste zájem o bydlení v podkroví a rekonstrukce půdních prostor se staly celkem běžnou záležitostí. Podkrovní byt může díky moderním technologiím a novinkám v oblasti materiálů splňovat veškeré požadavky na účelové a zároveň útulné bydlení. Možná jste si také kladli otázku, proč nás podkrovní prostory tolik přitahují. Třeba je to tím, že je toto atraktivní prostředí atypické nejen co se rozměrů týče, ale přitahuje nás hlavně volností prostoru, který umožňuje netradiční a často atypické ztvárnění interiéru. Podlaha, stěny a strop, jak je známe z běžných bytů, tu mění svůj charakter ve prospěch celku. Nepravidelné rozměry předem zamítají jakoukoli všednost a jednoduchost.
Podkroví je místem, kde můžeme nechat volně plynout naši fantazii. Nečekaná zákoutí, odkryté trámoví, nepravidelné stěny, které tvoří šikmina střechy, to všechno hovoří pro netradiční řešení interiéru jako celku. Podkroví je mnohem blíž ke slunci a když ho pustíme dovnitř, světlo a teplo vnese do našich domovů pohodu a klid. Půdní byt často skýtá krásný výhled, který bychom z nižších pater nikdy neměli. Nevšední pohledy umocní velká střešní okna a terasa.
Když už se necháme zlákat představou bydlení na půdě, měli bychom dopředu vědět, co nás čeká. Aby úroveň bydlení v podkroví splnila naše představy o pohodlí i účelnosti celého prostoru, neměli bychom podceňovat množství a náročnost úkolů, které nás čekají. Měli bychom zároveň počítat s tím, že investice do našeho příštího bydlení nebude zrovna malá. Podkrovní bydlení umožní získat nové obytné prostory i v centru měst, kde už nejsou žádné volné pozemky. Při rekonstrukci podkroví zároveň odpadá množství prací, spojených s výstavbou domu, výkopové práce, základy, přípojky kanalizace, plynu a vody, nosné konstrukce a další, které bychom řešili v případě stavby rodinného domu.
Výhody podkroví
Volné dispoziční řešení je v půdních bytech tím, co přitahuje mnohé stavebníky. Pod střechou mohou volný prostor komplikovat pouze sloupky nebo vazné trámy, které lze ale nahradit anebo, ještě lépe, začlenit do dispozic a udělat z nich přednost. Zvláště pokud je nosná konstrukce v bezvadném stavu, bylo by škoda ji schovávat. Dřevěné sloupky ani náběhy konstrukce nebudou působit ani trochu rušivě, stejně jako proměnlivé výšky. S tím si zkušený architekt hravě poradí. Výška podkroví někdy umožní vestavět na půdu ne jedno, ale hned několik podlaží. Takovým bytům se potom říká mezonetové. I když se nepodaří vestavět plnohodnotné patro, přesto se dá vzniklý prostor využít alespoň na vyvýšené spaní nebo galerii s posezením a výhledem do spodní úrovně bytu.
Umožňuje-li střešní konstrukce vybudovat u podkrovního bytu terasu, rozhodně si tento luxus dopřejme. Právě terasa je totiž tím, co umocňuje pocit svobody a volnosti. Je-li navíc přístupná z centrálního obývacího pokoje, bude velkým zpestřením nejen pro nás, ale i naše návštěvy. Krásný výhled a posezení na čerstvém vzduchu vysoko nad městem jsou odměnou za starosti, které s přestavbou podkrovního bytu souvisí.
Nevyčerpatelným zdrojem přirozených úložných prostor jsou v půdních bytech zdánlivě nevyužitelná místa v nejnižších částech střechy. Za nenápadným parapetem se může skrývat množství věcí, které by se jinde pletly. Nepoužíváme je, ale nechceme se s nimi jen tak rozloučit. Úložné prostory v podkroví mají často zcela atypický tvar -- někdy podlouhlý, někdy zešikmený nebo umístěný úplně v rohu, a tak se do nich vejdou i těžko skladovatelné věci, lyže, jiné sportovní náčiní, povlečení či peřiny, ale možná i zbytky materiálů z rekonstrukce podkroví.
Úložné prostory jsou v podkroví často tam, kde by je nikdo nehledal, skryty našim očím i očím návštěvníků. Další úložné prostory poskytnou i vestavěné skříně, které jsou přímo předurčeny do půdních místností. Těžko bychom v nepravidelném a různě zkoseném podkrovním bytě umisťovali skříň doprostřed místnosti. Vestavěná skříň se lehce stane součástí interiéru, aniž by působila jakkoli rušivě. Na drobnosti se přímo nabízejí k využití i ty nejzapadlejší skrýše - niky, výklenky či zákoutí, které můžeme smysluplně využít třeba umístěním obrázku, sošky či nějaké jiné drobnosti.
Myslet je třeba na všechno
Mezi faktory, které budou mít vliv na konečné rozhodování se pro nejvhodnější prostory, patří samozřejmě i cena, vyjádření úřadů a institucí, poloha domu vzhledem k centru města, k místu zaměstnání, ke škole a zájmovým oblastem dětí i k městské dopravě. Bude nás zajímat dostupnost dopravy a možnosti parkování. Ty jsou mnohdy určující a jsou jedním ze záporů bydlení ve městě. Parkovacích míst je málo a ve většině měst se za ně platí. Vlastní garážové stání bývá spíše výjimkou.
Důležitým kritériem pro další rozhodování je velikost volných prostor. Ta by měla být úměrná našim současným potřebám, ale i budoucím nárokům na bydlení v podkrovním bytě. Musíme si uvědomit, že určitě nevyužijeme celou plochu plnohodnotně. Vzhledem ke sklonu střechy je snižující se výška využitelná jen částečně (cca 1,3 až 2 m) a nižší lze využít jen pro úložné prostory. Až tedy budeme procházet vybranou půdou, pak jedině s metrem v ruce, abychom se mohli současně rozhodnout, kam co umístíme, kudy s přehledem projdeme vzpřímeně a kde se už budeme krčit. Pak bude jednodušší se rozhodnout pro správné umístění sprchového koutu nebo kuchyňské linky. Vždycky je dobré poradit se s odborníkem a není na škodu vzít ho na první obhlídku s sebou.
Než se zabydlíme v novém bytečku, budeme muset zvládnout ještě velké množství úkolů, které nám radost příliš nepřinesou. Počítejte se základními opatřeními, které sníží podchodnou výšku volného prostoru pod střechou. Patří k nim například instalace tepelné izolace, provětrávaná mezera i oddělující konstrukce sádrokartonovým podhledem nebo obkladem z dřevěných palubek. Bude nás určitě zajímat podlahová konstrukce a typ krovu. Rozhodující jsou často vazné trámy, které jsou často nejvážnější komplikací, protože je při chůzi po půdě musíme překračovat. Když je ponecháme tak, jak jsou, bude třeba zvýšit konstrukci podlahy až nad horní líc vazných trámů, případně je lze po dohodě se statikem nahradit ocelovými profily, které budou zapuštěny do stropu a podlahy.
Všechny prvky krovu musí vyhovovat současným statickým nárokům. Měly by být v dobrém stavu, bez napadení drobným hmyzem a škůdci, plísněmi, dřevomorkou ani škodlivými mikroorganismy. Je dobré přihlédnout k vyjádření statika, který posoudí nejen krov, ale také celkovou konstrukci domu, nosné zdivo či stropní trámy.
Materiály pro podkroví
Před vlastním ztvárněním interiéru je třeba vyřešit i tak prozaické záležitosti jako je například pohodlný přístup. Půda mohla v minulosti dost dobře sloužit jen jako sklad harampádí a vedou sem jen hodně příkré schody podobně jako na lodi. Někdy se setkáme i se skládacími schody. Rozhodneme-li se používat podkroví k bydlení, nelze tuto záležitost podcenit a zanedbat. Schodiště do podkroví by mělo být bezpečné, pohodlné, dostatečně široké a s dostatečnou podchodnou výškou, která by měla být minimálně 2100 mm.
Měli bychom myslet i na dobré osvětlení schodiště, u podkroví je dobré prosvětlit schodišťový prostor střešním oknem. Stavební materiály, které chceme použít, by měly korespondovat se stávajícími prvky, ať je to trámoví nebo nosné prvky celého domu. Zaměříme se na stavební prvky obvodové i výplňové a jistě se budeme zajímat nejprve o jejich estetickou hodnotu. Je však důležité dbát také na zdravotní nezávadnost zejména střešní krytiny, druhu použitého zateplení a zásypů ve stropní konstrukci a v podlaze. Použité materiály by měly být funkční a zároveň dokonale splynout se stávajícími prvky v půdním prostoru. Pro podkrovní vestavby se budou logicky hodit co možná nejlehčí materiály.
Současný trh nabízí mnoho vylehčených materiálů, které již mají srovnatelné fyzikální vlastnosti s klasickými stavebními materiály. Mezi oblíbený materiál pro půdní vestavby patří bezesporu sádrokarton, který umožňuje snadný postup výstavby a je dostatečně variabilní a přizpůsobivý netradičním tvarům.
Dalším materiálem je lehčené zdivo nosných částí - pilířů a stěn i nenosných částí - příček, přizdívek apod. Jedná se o pórobetonové tvárnice, které jsou lehké, snadno se opracovávají a jsou výborným tepelným izolantem. Nesmíme opomenout ani tepelné izolace a počítat s nimi hned od začátku rekonstrukce.
  Příjemný pocit v každém interiéru dotváří osvětlení. Podkrovní byt lze osvětlit buď denním světlem nebo umělým světlem a také kombinací obojího. V každém případě se jedná o velmi důležitý prvek podkrovních prostor. Každý má zcela jiný vkus a líbí se mu něco jiného, a tak ztvárnění podkrovního bytu bude vždy osobitou ukázkou mnoha osobností.